ÇATI VE TERAS YALITIMI

Çatı Yalıtımı ve Çeşitleri –

Tüm yapıların olmazsa olmaz unsurlarından olan çatıların yalıtımı hakkında bilgileri içeren Çatı yalıtımı ve çeşitleri yazımızda genel bilgilere yer verilmiştir.

Çatı yalıtımı ve çeşitleri kullanım türüne ve ihtiyaca göre olmak üzere sınıflanmaktadır. Isı maksatlı yalıtımlar, su yalıtım, radyasyon yalıtımı ve ses yalıtımı uygulamaları bu sınıflara örnek olarak verilebilmektedir. Bunun yanında üzerinde gezilen ve gezilmeyen çatılar ile sundurma gibi uygulamalar için de ayrı yalıtım süreçleri söz konusudur. Çatı yalıtımı ve çeşitleri başlığı altında bizim işleyeceğimiz 4 temel husus söz konusudur;

  • Isı Yalıtımı
  • Ses Yalıtımı
  • Su Yalıtımı
  • Radyasyon Yalıtımı

 –  Isı Yalıtımı

Isı yalıtımı ve ses yalıtımı esasında Çatı yalıtımı ve çeşitleri biçiminde ayrıştırılması gerekmiyecek hususlardır. Ancak her ısı yalıtım ürününün ses yalıtımında etkili olmaması sebebiyle böyle bir ayrıştırma doğru olabilir.

Çatı yalıtımı ve çeşitleri içerisinde ısı yalıtımı uygulamaları çatının türüne göre farklı biçimlerde uygulanır. Eğer çatı geleneksel tuğla veya herhangi bir biçimde üstü kapatılmış ve zemin dış etkenlere maruz kalmıyor ise, işlem çok daha ekonomik ve kolay olacaktır. Tavan arasının kullanılmıyor olması ise pek çok dekoratif düzenleme gerekliliğini ortadan kaldırır. Eğer çatı açık bir alansa, yalıtımın üzerinin kapatılması ve büyük ihtimalle ayrıca su yalıtımı yapılması gerekecektir. Çatı yalıtımı ve çeşitleri birbiri ile bağlantılı unsurlar olmakla birlikte çoğu zaman birbirini bu biçimde tamamlarlar.

Tüm çatı tiplerinde mineral yünler ve EPS levhalar kullanılarak ısı izolasyonu yapılarak zemin uygun bir kaplama malzemesi ile kapatılıp, su yalıtımı uygulanır. Kullanılmayan, yani üzerinde gezilmeyen Çatı yalıtımı ve çeşitleri ise çok daha kolay uygulanır ve yalıtımın üzerinin kapatılması dahi opsiyoneldir. Tavan arası olarak tabir edilen atıl alanlarda ayrıca dekoratif işlemler yapmak keyfe kederdir; tabii açık tavandan bahsetmediğimizin altını çizmemiz gereklidir.

–  Çatı Ses Yalıtımı

Çatı yalıtımı ve çeşitleri içerisinde ses yalıtımı faktörü pek çoğumuzun aklına gelen bir durum değildir. Bu sorunu ancak o katlarda yaşayıp, özellikle askeri tesislere ve hava alanlarına yakın olanlar tarif edebilecektir. Bu mevkilerde ikamet edenler için Çatı yalıtımı ve çeşitleri içerisinde en önemlisi ses yalıtımıdır, zira hele ki daire çok yüksek bir binanın en üst katındaysa, bir hava aracının geçişi ciddi bir sorundur. Bunun yanı sıra tavan arasında yaşayan kuşlar ve hatta rüzgar dahi ciddi sese neden olabilmektedir.

Bir başka ve daha sık rastlanan sorun ise, üzerinde gezilen tavanların izolasyonudur. Yürüme sesi özellikle tavan gibi herhangi bir ayakkabı ile ve pek de dikkat etmeden yürünen bir zeminde ciddi bir sorundur. Bunu gidermek için dinamik darbe izolasyonu yapılmalıdır. Çatı yalıtımı ve çeşitleri içerisinde çok sık kullanılan bir tekniktir ve su yalıtımı malzemeleri ile paralellik gösteren materyaller ile gerçekleştirilir.

– Çatı Su Yalıtımı

Çatı yalıtımı ve çeşitleri içerisinde en çok uygulanan yalıtım çeşididir. Yapının su ile devamlı muhatap olan kısmı kuşkusuz çatıdır. Özellikle açık tavanlarda uygulanan Çatı yalıtımı ve çeşitleri ciddi uygulamalardır, zira herhangi bir zafiyet durumunda yapılan yalıtım bütünüyle boşa gidebilir. Bunun önlenmesi için Çatı yalıtımı ve çeşitleri hakkında uzman bir firmanın konuyla iştigal etmesi gereklidir. Ayrıca uygulamanın ömrü de hem kullanılacak materyale hem de, işçilik niteliklerine bağlıdır.

– Radyasyon Yalıtımı

Pek çoğumuzun dikkat etmediği ancak oldukça ciddi bir ışın kaynağı olan güneş ışınlarının önlenmesi pek çok nedenle gereklidir. Bu sebeple Çatı yalıtımı ve çeşitleri içerisinde radyasyon yalıtımından bahsedilmesi gereklidir. Özellikle açık çatılarda bu uygulama çok büyük öneme sahiptir. Kimi uzmanlara göre kapalı çatılarda dahi uygulanmasında fayda vardır. Özel izolatörlerin üzerine mineral unsurlar serilerek doğal bir yansıtma ortamı elde edilmesi UVC ışınlarının yaydığı radyasyonu yansıtacak ve zararlı etkilerini indirgeyecektir.

ÇATI VE TERAS YALITIMI