ÇELİK YAPI TEKNOLOJİSİ

ÇELİK YAPI TEKNOLOJİSİ

Çelik teknolojisi, geleneksel yöntemlere meydan okuyor. Çünkü çelik; kusursuz bir konfor, estetik ve güven sunuyor. Mimari tasarım kolaylığı,sağlamlık,deprem dayanımı ve hız avantajları sayesinde çelik yapı sisteminden oluşan yapılar, yeni yüzyıl teknolojisiyle geleneksel inşaat teknolojilerinin hızla yerini  almaya devam ediyor. Artık, betonlaşmış yargılar yerle bir olurken çelik yapı siste mi, inşaat sektörüne; güven, hız ve işlerlik kazandırıyor.

Çelik yapı elemanlarının imalat ve montaj süreleri diğer alternatif yapılara göre çok daha kısadır. bu da inşaat, proje ve maliyetlendirme masraflarının minimuma inmesini sağlar.

Çelik konstrüksiyon yapılar, endüstriyel yapılarda geniş açıklıkları kolonsuz ve yer yer taşıyıcısız geçme şansına sahiptir.Bu hem maliyeti azaltır, hem de yapının daha estetik bir biçimde kullanılmasına olanak tanır.

Çelik yapı elemanlarının imalatı ve montajı hava koşullarından etkilenmez. Kullanılacak iş gücüne bağlantılı olarak insan gücünün uygun olarak kullanılabileceği her nokta kesintisiz çalışa ve montaj imkanı sağlar.

Mimaride sınırsız çözüm imkanı, projede çok daha estetik ve geleceğe dönük kalıcı sorunsuz kullanım sağlar. Yer yer yapılacak değişikliklerde ve büyütme ya da küçültme operasyonlarında hızlı ve sorunsuz bir geçiş imkanı sağlar.

İstenildiği takdirde çelik taşıyıcı sistemin tamamı zayiatsız olarak sökülerek dünyada istenilen noktaya çok ekonomik olarak nakledilir. Sökülebilir olması kiralık arsalar üzerine geçici depolama çalışmalarına da imkan sağlamaktadır.

ANAHTAR TESLİMİ ÇÖZÜMLER

* Endüstriyel tesisler

*Fabrika ve Depo binaları

*Çok katlı çelik yapılar

*Spor tesisleri

*Endüstriyel yapılar

*Soğuk hava depoları

*Mimari tasarım ve uygulamalar

*İş yaşam merkezleri

 

 

 

 

NEDEN ÇELİK YAPILAR?

*EKONOMİKTİR: Ön üretimli, fabrikasyon taşıyıcı elemanlar düşük fiyata yüksek kalite sağlamakta ve inşaat süresi çok kısadır. Çelik; taşıma kapasitesinin ağırlığına oranı en yüksek olan malzemedir.

*DEPREME KARŞI DAYANIKLIDIR: Çeliğin yüksek mukavemeti esnekliği ve hafifliği depreme dayanıklı en iyi inşaat malzemesi olmasını sağlamaktadır. Çünkü çelik; aldığı darbelere karşı koyabilen ve kırılmadan hafif deformasyonlarla gelen darbeyi engelleyen bir yapı malzemesidir. Çelik yapılar betonarme yapılara oranla 6 kat daha hafiftir;  bu da binaya gelen deprem yükünü 6 kat azaltır.

*ÇEVRECİDİR: Çelik; dayanıklı ve tekrar kullanılabilir bir malzemedir, çelik binaların sökümünden çıkan malzeme geri kazanılmaktadır.

*HIZLIDIR: Temel ve su basman haricinde ihtiyaç olmadığı için; çelik konstrüksiyonun montajı hava şartlarına bağlı kalmaksızın çok hızlı yapılabilir.Bu da sermaye ihtiyacının azalmasına ve inşaat maliyetlerinin düşmesine imkan sağlar.

*KALİTELİDİR: Tüm dünyada uluslararası standartlarda belirlenmiş özelliklerde üretilen ve tamamen endüstriyel bir ürün olan çeliğin kalitesi üretiminin her aşamasında kontrol edilerek belgelenir.

*PASLANMAZ: Hafif çelik taşıyıcı üretiminde galvaniz kaplı çelik kullanıldığından korozyon direnci yüksektir, paslanmaz.

*ESNEKTİR: Modern ve geleceğe yönelik binalarda, çeliğin getirdiği diğer önemli bir faktör, yerleşimdeki esnekliktir. Hızla değişen yaşam tarzının mekanlarımıza uyumu, çelik yapılarda daha kolaydır.

*YILDIRIMA KARŞI KORUR: Çelik konstrüksiyon diğer taşıyıcı sistemlerden farklı olarak yılırıma karşı da koruma sağlamakta; çünkü çelik iskelet toprağa giden bir yol oluşturarak patlama, ufak çaplı yangın ve kişisel yaralanma risklerini azaltmaktadır.

GÜVENİLİR YAŞAM İÇİN ÇELİK YAPILAR

Dünya üzerinde insanoğlunun yaşayabileceği en büyük doğal afetlerden biri olan deprem nedeni ile yaşanılan mekanların gerçek anlamda sağlam olması her geçen gün daha önemli bir konu olmaktadır.

Artık binaların temelinden, dış iskeletine, duvarlarından iç mimarisine kadar daha sağlam, pratik ve ergonomik malzemeler tercih edilmektedir.

Özellikle ülkemizde kentleşmenin deprem bölgesi olarak birinci ve ikinci bölgelerde yoğunlaşması diğer taşıyıcı sistemlere göre çok daha güvenilir ve ekonomik olan çelik konstrüksiyon sistemlerin tercih edilmesine neden olmaktadır.

Montaj yapılacak zemin kötü olsa bile inşasında hiçbir sorun yaşanmayan cebe dost, güvenilirlik ve sağlamlık konularında tartışmasız bir ürün olan çelik konstrüksiyon hem yapımcı  firmaların hem de alıcıların haklı olarak ilk tercihidir.

ÇELİK YAPI TEKNOLOJİSİ